čtvrtek 26. července 2012

Wiener philharmoniker / Vídeňský filharmonik

Wiener philharmoniker / Wiener filharmoniker / Vídeňský filharmonik je stříbrná mince, ražená Rakouskou státní mincovnou ve Vídni. Vzorem mince byla zlatá mince Wiener philharmoniker, která je ražena od roku 1989. Stříbrná mince Wiener philharmoniker 1oz je ražena od roku 2009, čili patří mezi nové ražby.

Mince Wiener philharmoniker 1 oz je oblíbená v Evropě. Důvodem obliby je především nízká cena prémia (a tedy nízká cena stříbrné mince), kterou se rakouská mincovna snaží dohánět nepříliš dobrou likviditu. Likvidita, čili obliba mince na světovém trhu, je s vyjímkou Evropy bohužel velmi malá. Evropa ale v rámci trhu stříbra tvoří velmi malou část, takže obliba stříbrné mince Wiener filharmoniker bohužel nedosahuje potřebných hodnot. Mince vídeňský filharmonik proto není odborníky řazena mezi likvidní stříbrné mince, vhodné k budování investičního portfolia investičního stříbra.

Skutečný trh investičních stříbrných mincí vídeňského filharmonika spíše ignoruje, respektive jej řadí mezi sběratelské předměty. Na trhu investičních mincí dominují tradičně stříbrné mince americké produkce, které mají mnohonásobně větší likviditu a jsou raženy podstatně déle. Velký trh investičního stříbra, čili USA, Kanada, Indie, Čína a Austrálie, stříbrnou minci Wiener philharmoniker neakceptují jako vhodnou investici do stříbra.

Investoři v Evropě se v poslední době začínají rovněž odkládnět od nákupů stříbrných mincí Wiener philharmoniker. Není proto příliš velká šance, že by se likvidita vídeňského filharmonika zlepšila. Minci Wiener philharmoniker proto odborníci do investičního portfolia drahých kovů nezařazují.

Více k tématu investování do stříbra:
http://www.investicni-stribro.cz/ 

Více k tématu investování do stříbrných mincí:
http://www.investicni-stribro.cz/stribrne-mince/Jaká je dnes cena zlata?

Žádné komentáře:

Okomentovat